UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ: 501 058 002 Bony podarunkowe
Rezerwacja onlineTrądzik to schorzenie, które dotyka nie tylko nastolatków, ale i osoby dorosłe po 30 roku życia. Zmiany trądzikowe nasilają się w okresie dojrzewania lub pod wpływem stresu, wahania poziomu hormonów płciowych, podczas menstruacji bądź przy niewłaściwej diecie
i stosowaniu zbyt agresywnych kosmetyków (np. bazujących na olejach mineralnych).
Trądzik pospolity wynika z nieprawidłowego działania gruczołów łojowych i ujść mieszków włosowych. Hormony androgenowe zaczynają nadmiernie pobudzać pracę gruczołów, co skutkuje rogowaceniem ujść mieszków i produkcją zwiększonej ilości sebum. Ujścia zostają zablokowane („zaczopowane”) , a więc łój skórny nie wydostaje się na powierzchnię skóry, tylko pozostaje wewnątrz, powodując poszerzenie przewodów wyprowadzających. Dochodzi do powstania zaskórników, a te stwarzają idealne środowisko dla rozwoju bakterii. Następstwem jest stan zapalny, skutkujący pojawieniem się krostek, grudek i cyst na twarzy, klatce piersiowej i plecach.
Warto wiedzieć, że zaskórniki są ostatnim etapem trądziku o charakterze niezapalnym.
W przypadku kiedy na twarzy pojawią się grudki, krostki i bolesne guzy mówimy o trądziku o charakterze zapalnym. Ten rodzaj schorzenia może zostawić na skórze pozapalne zmiany m.in. przebarwienia, blizny i bliznowce.